84. Bra att veta för dig som möter patienter som självskadar Del 1.
Bli en bättre behandlare med Lena Olsson-Lalor.
Gäst Sofia Lannér-Dybäck
Det här avsnittet handlar om självskadebeteende och är del 1 i serie om sådant som är bra att veta för dig som möter patienter som självskadar.
Här kan du lyssna på ett klipp från avsnittet:
Lena Olsson-Lalor Fil.Mag. Klin. Psyk. Leg.psykoterapeut. Handledare och lärare i psykoterapi, KBT samt författare.
Sofia Lannér-Dybäck är socionom, leg psykoterapeut och har arbetat med DBT-sedan 2004.

I avsnittet:
- – Patienter som självskadar vill att du ska veta hur de känner sig på insidan även om du inte kan se det på utsidan?
- – Självskadebeteende har flera funktioner
- – Du som behandlare kan hjälpa patienter att hitta andra sätt att hantera de svåra känslorna med hjälp av känsloreglering och medveten närvaro
För att kunna lyssna på ALLA avsnitt i full längd behöver du köpa en prenumeration på podden.
Tips på andra poddavsnitt:
Lästips:
Unga med psykisk ohälsa, självskadebeteende och självmordstankar : en kunskapsöversikt Hallberg, U. (2018)
Att tämja en vulkan: om emotionell instabilitet och självskadebeteende Perseius, K-I. (2012)
Känslostormar: emotionell instabilitet och hjärnan . Petrovikc, P. (2012)
Zebraflickan Åkerman, S. (2010)
För att överleva: en bok om självskadebeteende. Åkerman, S. ( (2007)
Självskadebeteende: Upptäcka, förstå och behandla. J Bjärehed och J.Bjureberg (2019)
Sammanfattning:
I dagens avsnitt intervjuar Lena Olsson-Lalor Sofia Lannér-Dybäck.
Det är bra att förstå patientens lidande då de faktiskt försöker, på sitt bästa sätt, att undvika ett öde värre än döden.
Det blir lätt en ond cirkel där patienten undviker men känner skuld och skam och därför döljer beteendet vilket skapar ännu svårare känslor att hantera.
Tyvärr är självskadande mycket belönande på kort sikt bl a med ångestlindring och ibland även endorfinutsöndring.
Du som behandlare kan hjälpa dessa personer bara genom att förstå hur allt sitter ihop.